MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W CZĘSTOCHOWIE

BUDUJEMY KAPITAŁ DZIECKA. GLOBALNIE!

Czytaj dalej...

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


Co wyróżnia Akademię Soward?

Soward zbudowany został na pięciu solidnych filarach, które stanowią fundament przyszłości Twojego Dziecka:
1. rozszerzony program nauczania języka angielskiego w oparciu o dwujęzyczność,
2. rozszerzony blok humanistyczny (język polski, zajęcia teatralne),
3. rozszerzony blok nauk ścisłych (matematyka, informatyka, szachy),
4. rozszerzony program sportowy – sport każdego dnia: aikido, tenis, piłka nożna, basen, zumba, lekcje wf.,
5. rozszerzony program zajęć artystycznych (akademia muzyczna, akademia teatralna, akademia fotografii, akademia rysunku, akademia rzeźby i art.-deco) więcej o kulturze w Soward

O wyjątkowości Soward stanowimy również my: Dorota i Cezary Wosińscy: Dwoje nauczycieli praktyków, nauczycieli akademickich, doświadczonych managerów edukacji i w końcu rodziców Julki, dla której stworzyliśmy Akademię Soward.

Więcej o nas:  
Dorota – notka biograficznaFacebook 
Cezary  – notka biograficznaFacebook

Spełniliśmy oczekiwania Dzieci i Rodziców o dobrej, przyjaznej szkole, z innowacyjnym, oryginalnym programem, sukcesami edukacyjnymi i sportowymi na skalę ogólnopolską i międzynarodową.

Staliśmy się ważnym ośrodkiem edukacyjnym, kulturalnym i naukowym, w którym spełniają się marzenia Dzieci o dobrej szkole. Nasi Sowardianie osiągają międzynarodowe i ogólnopolskie sukcesy. Wśród naszych uczniów są zdobywcy 1. miejsc w Polsce i na Śląsku w konkursach przedmiotowych pod patronatem MEN. Są też wybitni młodzi sportowcy. Między innymi: mistrzynie Śląska w badmintonie, kadrowiczka w akrobatycznych skokach do wody, mistrz Częstochowy w pływaniu, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim.

Naszymi partnerami naukowymi są: Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Uczelnia Humanitas z Sosnowca, WSB z Dąbrowy Górniczej, Brainy Polska, Brain Child Learning z Indii.

Realizujemy wiele innowacyjnych projektów naukowo-dydaktycznych z zakresu nauczania języka angielskiego, wychowania w dwujęzyczności, neuroedukacji. Planujemy otwarcie specjalności angielski i sport.

Od lat skutecznie współpracujemy z Urzędem Miasta Częstochowy, wspomagając ważne dla społeczności inicjatywy: „Na tropie uprzedzeń”, „Jasne, że Święty Mikołaj”, „Nowy Plecak na Nowy Rok Szkolny”, Częstochowski Finał WOŚP, „One Billion Rising” „Zapal się na Niebiesko dla Autyzmu”, „Aleje Tu się Dzieje”. Jesteśmy organizatorem Up!Festiwalu pod patronatem Prezydenta Miasta – jedynego na Śląsku festiwalu nauki, kultury i literatury dla dzieci.

Promujemy tolerancyjny patriotyzm i szacunek dla małej Ojczyzny poprzez innowacyjne projekty edukacyjne w postaci miejskich happeningów, jak: „Noc Historyczna”, „Wieczornica”, „Dzień Języków Europejskich”

Zainicjowaliśmy innowacyjny projekt „Poznaj Mistrza”, w ramach którego odwiedzili nas: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Profesor Michał Rusinek – wybitny poeta i asystent noblistki, wybitna pedagożka Dorota Zawadzka oraz grono wybitnych sportowców na czele z Andrzejem Gołotą. Cieszą nas ich entuzjastyczne opinie o mieście i częstochowskiej młodzieży. Czujemy, że dokładamy ważny element do wizerunku Częstochowy jako miasta nowoczesnego i przyjaznego mieszkańcom. Również dzięki stałej współpracy z ogólnopolskimi i lokalnymi mediami (TVN, TVP, Gazeta Wyborcza, Radio Zagłębie, Dziecko w Częstochowie, RMF MAXX, Radio Jura).

Jesteśmy ambasadorami częstochowskiej kultury i sportu. W ramach powyższego projektu współpracują  nami: Małgorzata Iżyńska, Anna Jarosik, Sylwia Warmus, Agata i Adam Hutyrowie, Michał Bąkiewicz, Radek Panas.

Realizujemy projekt szkół letnich dla Dzieci z Ukrainy we współpracy ze Związkiem Miast Ukrainy. W tym roku planujemy wakacje dla 100 dzieci z Ukrainy.

Jesteśmy modelową szkołą metody Brainy – pierwszej w Polsce całościowej metody edukacyjnego mindfulness dla dzieci. Właściciele placówek edukacyjnych z całej Polski przyjeżdżają zasięgać naszego doświadczenia i kupują nasze know-how.

Jesteśmy największą w Częstochowie i prawdopodobnie na całym Śląsku niepubliczną szkołą podstawową. Nasi Uczniowie rekrutują się nie tylko z naszego miasta, ale również z Myszkowa, Żarek, Olsztyna, Blachowni, Opatowa, czy Kłobucka, co jest dla nas wielkim powodem do dumy. Są tacy, którzy codziennie poświęcają dwie godziny, aby dojeżdżać do Akademii Soward.

Dlaczego warto wybrać szkołę dwujęzyczną?

Dla Twojego dziecka znajomość języka angielskiego to konieczność. W Europie  język angielski nie jest już traktowany jako obcy, ale jako drugi, obok ojczystego język komunikacji w życiu codziennym, pracy, zabawie. Dlatego też tradycyjne szkoły, które nauczają języka pod egzaminy – jako nieskuteczne – tracą rację bytu. Świat już dawno docenił zalety dwujęzycznej edukacji szkolnej.

Poprzez nauczanie dwujęzyczne uczniowie zostają niejako „zanurzeni” w języku obcym. Cały pobyt w szkole staje się dla nich lekcją komunikacyjną. Ellen Białystok profesor neurobiologii z University of York w Toronto, która prowadzi badania nad wielojęzycznością od niemal 40 lat, twierdzi, że w przypadku małych dzieci nauka dwóch języków naraz jest równie łatwa, jak jednego. Dzieci, które od wczesnego dzieciństwa stykają się z różnymi językami nie traktują ich jako „obcych” lecz jako naturalny sposób komunikowania się. Dzięki temu, w późniejszym okresie, nie mają one barier w posługiwaniu się językiem obcym. Co więcej, zdaniem prof. Białystok, konieczność ciągłego wyboru pomiędzy dwoma systemami lingwistycznymi powoduje, iż osoby dwujęzyczne mają bardziej wyćwiczony płat czołowy mózgu i sprawniej niż inni radzą sobie w sytuacjach, kiedy muszą szybko wybierać pomiędzy sprzecznymi informacjami – reagują szybciej i precyzyjniej. Znajomość dwóch języków pomaga też w nauce kolejnego.

Tu znajdziesz więcej informacji na temat dwujęzycznego programu Akademii Soward

Czy jest egzamin wstępny?

Tak. Warunkiem przyjęcia do Szkoły jest pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej – zobacz szczegóły. Egzaminy wstępne sprawdzające poziom języka angielskiego, polskiego i matematyki organizujemy tylko do klas wyższych – w przypadku wolnych miejsc. Zainteresowanych prosimy o kontakt

Z jakich podręczników będą korzystać dzieci?

Wykaz podręczników znajduje się na stronie internetowej (http://akademia.soward.eu/index.php/informacje-dla-rodzicow/)

Czy będą organizowane warsztaty dla rodziców?

Tak. Będziemy organizować spotkania i warsztaty dla rodziców. Informacje o tych wydarzeniach znajdują się tutaj: http://www.akademiasoward.pl/informacje-dla-rodzicow/ogloszenia

W jakich zajęciach pozalekcyjnych może uczestniczyć moje dziecko?

Zajęcia pozalekcyjne w naszej szkole można podzielić na trzy grupy: intelektualne, artystyczne, sportowe. To, jakie będą konkretnie będzie zależało od preferencji i zdolności naszych uczniów. Pełna lista zajęć dodatkowych znajduje się tutaj.

Ile minimalnie i maksymalnie może być dzieci w jednej klasie?

W jednej klasie może być do 18 uczniów

Czy zajęcia pozalekcyjne są dodatkowo płatne?

Tak, dodatkowe opłaty pobierane są za zajęcia, których nie organizuje bezpośrednio Soward. Są to: Sowardiańska Akademia Tenisa, Akademia Pływacka, Akademia Brainy, Robotyka. Dodatkowo płatne są wycieczki oraz zielone szkoły.

Czy jest jakaś zniżka jeżeli zapisuję więcej dzieci?

Tak. 10% na drugie dziecko

Ile wynosi czesne?

Wpisowe to 1000 PLN, a czesne 850 PLN – program dwujęzyczny lub 1000 PLN – program międzynarodowy , płatne przez 12 miesięcy. Czesne to opłata za cały program oraz wyżywienie.

Przy przenosinach do Soward Academy z innych szkół, do klas wyższych czesne to 700 PLN plus wyżywienie (9 PLN dziennie).

Czy dzieci będą mogły zostawiać podręczniki w szkole?

W naszej szkole dzieci będą miały do dyspozycji szafki, w których będą mogły zostawiać podręczniki i przybory szkolne

Czy będzie w szkole logopeda i psycholog?

Logopeda i psycholog są zatrudnieni w szkole, prowadzą zajęcia dla dzieci
i konsultacje dla rodziców

W jakiej formie będzie wyżywienie?

Szkoła zapewnia obiad dwudaniowy oraz herbatę lub wodę.

Czy będzie organizowany wyjazd na basen?

Tak. Wyjazdy na basen odbywa się w 15-osobowych grupach. Grupy dobieramy pod względem poziomu zawansowania. Każda grupa ma 2 instruktorów.

Jak zorganizowana jest Komunia Święta i w jakiej parafii?

Soward organizuje Komunię Świętą dla swoich uczniów, pod kierunkiem Pani Katechetki.

Czy poszerzona edukacja dwujęzyczna dotyczy wszystkich poziomów edukacyjnych?

Tak, edukację dwujęzyczną rozpoczynamy już od klasy 0. Zajęcia z języka angielskiego są dostosowane do wieku, możliwości psychofizycznych i intelektualnych dziecka (angielski przez zabawę, np.  teatrzyk kukiełkowy w języku angielskim, etc.).

Nauka w tym wieku odbywa się głównie przez zabawę i naturalne przyswajanie. To bardziej podróż i zabawa w odkrywanie języka. Duża liczba powtórzeń sprawia, że dzieci szybciej i skuteczniej zapamiętują materiał jęzkowy. Poprzez nauczanie dwujęzyczne uczniowie zostają niejako „zanurzeni” w języku obcym. Cały pobyt w szkole staje się dla nich lekcją komunikacyjną. Ellen Białystok profesor neurobiologii z University of York w Toronto, która prowadzi badania nad wielojęzycznością od niemal 40 lat, twierdzi, że w przypadku małych dzieci nauka dwóch języków naraz jest równie łatwa, jak jednego. Dzieci, które od wczesnego dzieciństwa stykają się z różnymi językami nie traktują ich jako „obcych” lecz jako naturalny sposób komunikowania się. Dzięki temu, w późniejszym okresie, nie mają one barier w posługiwaniu się językiem obcym. Co więcej, zdaniem prof. Białystok, konieczność ciągłego wyboru pomiędzy dwoma systemami lingwistycznymi powoduje, iż osoby dwujęzyczne mają bardziej wyćwiczony płat czołowy mózgu i sprawniej niż inni radzą sobie w sytuacjach, kiedy muszą szybko wybierać pomiędzy sprzecznymi informacjami – reagują szybciej i precyzyjniej. Znajomość dwóch języków pomaga też w nauce kolejnego.

Liczba godzin kontaktu z językiem w klasie I – 10 w tygodniu. Nie jest to nudna praca z podręcznikami, kojarząca się z zakuwaniem słówek –  tylko frajda, zabawa, przygoda. Taki angielski „podświadomy”. Konstrukcja programu w Dwujęzycznej Akademii Soward bardziej przypomina naukę języka ojczystego – co dziecko czyni niejako przy okazji – niż naukę języka obcego poprzez siedzenie w ławce i przepisywanie z tablicy.

Skip to content