MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W CZĘSTOCHOWIE

BUDUJEMY KAPITAŁ DZIECKA. GLOBALNIE!

Sowardowy Kącik Naukowy

7 listopada 1867 roku urodziła się Ona – osoba, która miała ogromny wpływ na losy świata i ludzkości.

Maria Skłodowska-Curie, wszak o niej mowa, to fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903, 1911). Kobieta, która zmieniła bieg historii.

Ale, ale!

Niewielu z nas zna jej nienaukowe oblicze!

Czy wiecie, że:

Skłodowska to zapalona rowerzystka

Wraz Piotrem Curie, świeżo poślubionym genialnym fizykiem poznanym na Sorbonie, w 1895 roku wybrała się w podróż poślubną na rowerach. Przemierzyli w ten sposób okolice Île-de-France.

Już sama podróż rowerowa łamała konwenanse epoki, a w dodatku Maria skróciła swoją długą suknię i jeździła bez kapelusza. To zakrawało na skandal obyczajowy!

przyjaciółka Einsteina

W 1913 roku, już po śmierci męża, wybrała się z Einsteinem na wędrówki po Alpach. W latach 20. szwajcarski fizyk zaprosił Marię na wspólne żeglowanie po Jeziorze Genewskim.

wielbicielka turystki górskiej

W 1899 roku Maria wraz z mężem zdobyli najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy (2499 m n.p.m.). Był to nie lada wyczyn w czasach, kiedy tatrzańskie szlaki jeszcze nie istniały, a kobiety musiały nosić długie suknie i kapelusze.

To właśnie ona w 1916 roku zrobiła prawo jazdy jako jedna z pierwszych kobiet w historii!

Zrobiła to po to, by móc prowadzić samochód firmy Peugeot przewożący aparat rentgenowski. Uczona wraz z córką Irène jeździła na pola bitew pierwszej wojny i wykonywała prześwietlenia RTG rannym żołnierzom. Maria ogołociła paryskie pracownie z aparatów RTG i zainstalowała je na furgonetkach nazywanych „małymi Curie”.

Wśród jej przyjaciół było pięciu prezydentów!

Dziś jest rocznica Jej urodzin!

#SowardPamięta
#MądrośćJestKobietą

Skip to content