MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W CZĘSTOCHOWIE

BUDUJEMY KAPITAŁ DZIECKA. GLOBALNIE!

mgr Tomasz Gorzkowski

Pan Tomasz zadatki na nauczyciela przejawiał już w podstawówce. Jak wspomina z uśmiechem: przez cały etap edukacyjny był wzorowym uczniem. – Już w szkole podstawowej  pomagałem swoim kolegom i koleżankom w zrozumieniu różnych zagadnień. Byłem dumny z tego, że mogę to robić, a jeszcze bardziej, kiedy dziękowali mi za pomoc i otrzymywali lepsze oceny. Spodobało mi się to i tak już zostało. Wiedziałem, że chcę zostać nauczycielem i już – przyznaje.

Kontakty międzyludzkie stanowią dla niech wartość nadrzędną do dziś.  – W tym zawodzie największą satysfakcję sprawia mi kontakt z młodzieżą, który jest dla mnie bardzo ważny. To, że mogę wspierać moich uczniów, te momenty, gdy mogę przekazać im coś ważnego, interesującego albo własne doświadczenie życiowe. Gdy mogę zrobić coś, co może im pomóc                    w przyszłości i ułatwić życie. Kiedy słyszę od ucznia, że w końcu zrozumiał przekaz, treść, sens tematu, no i kiedy słyszę od rodzica po prostu „dziękuję” – satysfakcja jest gwarantowana – zaznacza Pan Tomasz.

Podkreśla, że bycie nauczycielem to nie zawód – to misja. – Wiem, że wykonałem dobrą robotę, kiedy czuję wdzięczność za przekazaną wiedzę. Gdy widzę uśmiechnięte twarze, machanie do mnie łapkami, wykrzyczenie z daleka „dzień dobry!” (nawet po skończeniu szkoły) gdzieś na mieście czy na przypadkowych wakacyjnych spotkaniach gdzieś na „końcu świata”. Wszystkie spotkania po latach i miłe wspomnienia, pisanie do mnie latami życzeń świątecznych są bezcenne – wylicza.

Najważniejszymi metodami nauczania są według Tomasza Gorzkowskiego dyskusja i bezpośrednie rozmowy z uczniem. – Najciekawsze w dyskusjach są prawdziwe historie, które sobie wzajemnie przekazujemy (uczniowie najlepiej je zapamiętują) no i anegdoty – nie ma jak przyswajanie wiedzy na wesoło. Lubię, jak uczniowie są aktywni, kiedy są emocje. Czasem warto porozmawiać o życiu, a nie tylko sztywno trzymać się programu nauczania i tematów. Ze względu na nauczane przedmioty wykorzystuję oczywiście wiele innych metod, np. prelekcje, pogadanki, pokazy, instruktaże, filmy, ćwiczenia praktyczne, aktywizujące czy problemowe – zdradza tajniki nauczania.

Najważniejszą pasją dla Pana Tomasza jest zawód. Na inne brakuje mu nieco czasu. Dawniej pasją była gra na perkusji z kolegami z liceum, teraz stawia na kwestie praktyczne i pożyteczne jak remontowanie, odnawianie, gra w piłkę i gry planszowe czy jazda na rowerze z synami…

Zapytany o postać literacką, z którą się utożsamia Pan Tomasz odpowiada rozbrajająco:

Nie mam zielonego pojęcia. A z kim skojarzyliby go uczniowie? Oto jest zagadka.

 

Skip to content