MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W CZĘSTOCHOWIE

BUDUJEMY KAPITAŁ DZIECKA. GLOBALNIE!

Walentynki!

Lubimy walentynki. Zwyczaj okazywania sobie uczuć dokładnie 14 lutego na stałe wpisał się do naszego kalendarza.I słusznie. W końcu każdy moment jest dobry, by powiedzieć, jak bardzo nam zależy.

Walentynki narodziły się wieki temu na zachodzie i południu Europy, a ich geneza sięga epoki renesansu. Jednak to mieszkańcy Wielkiej Brytanii najbardziej przyczynili się do rozpowszechnienia tego święta. Jak? Sprawdźcie sami!

Walentynki w Anglii

Czy wiecie, że najstarsza kartka walentynkowa powstała w Anglii w XVI wieku? Jej autorem jest Karol Orleański. Miłosny list pisany wierszem do żony, wysłany z twierdzy Tower w Londynie, w której Karol Orleański był więziony 25 lat, stał się symbolem święta miłości.

Jednym z najbardziej ciekawych, brytyjskich zwyczajów walentynkowych jeszcze do niedawna było… przebieranie się dzieci za osoby dorosłe. Najmłodsi, odpowiednio wystylizowani, odwiedzali swoich sąsiadów i śpiewali romantyczne przeboje. Sympatyzujący ze sobą ludzie obdarowywali się też własnoręcznie przygotowanymi kartkami walentynkowymi w kształcie serca, na których widnieli Romeo i Julia.

Walentynki na świecie

Stany Zjednoczone

Wielu myśli, że to właśnie Stany Zjednoczone są ojczyzną walentynek. Tymczasem okazuje się, że walentynkowa tradycja rozpoczęła tam blisko cztery wieki później niż w Europie. Sprawczynią zamieszania była Esther Howland z Worcester, która w połowie XIX wieku założyła firmę produkującą kartki miłosne. O tym, że zwyczaj wysyłania miłosnych pozdrowień się przyjął, świadczą fakty. Amerykanie wysyłają co rok ponad 140 milionów walentynkowych kartek!

Hiszpania

Walentynki w Hiszpanii, znane pod nazwą El Día de los Enamorados lub San Valentín, mają niedługą tradycję. Typową dla tej kultury i podobną w swojej wymowie do walentynek ma święto Sant Jordi, które obchodzone jest 23 kwietnia. W tym dniu mężczyźni obdarowują kobiety różami, a panie panów – książkami. I to właśnie Sant Jordi, czyli święty Jerzy, jest w Katalonii patronem zakochanych.

Niemcy

Kartka walentynkowa z motywem świni? Tak świętuje się w Niemczech. Świnia jest tu symbolem dobrobytu i …pasji, zaangażowania, sympatii! I to właśnie świnia ( obok serduszek, róż i innych motywów walentynkowych) pojawia się na kartach miłosnych wysyłanych 14 lutego.

Skip to content