MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W CZĘSTOCHOWIE

BUDUJEMY KAPITAŁ DZIECKA. GLOBALNIE!

Laureaci: Michał Rządkowski

#LaureaciSoward  – Michał Rządkowski

Dziś kolejny odcinek naszego cyklu #Laureaci Soward. Wymyśliliśmy go, by podziękować Sowardianom, którzy w ostatnich miesiącach przynieśli nam wiele powodów do dumy. Podziękować i przybliżyć ich samych. Pokazać, jak wspaniałymi młodymi ludźmi są i sprawić, by młodsze koleżanki i koledzy zechcieli czerpać z nich wzór.

Mowa oczywiście o laureatach niezwykle wymagających Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych. Aby pokazać, jak wielki odnieśli sukces, docenić ich wysiłek i podziękować, postanowiliśmy, że każdy z tej wyjątkowej grupy będzie miał Swój Dzień.

Reprezentację olimpijczyków Soward w tym roku tworzą ósmoklasiści: Maja Kocela, Zuzia Krawczyńska, Julka Wosińska, Grzesiek Bińczyk oraz siódmoklasiści: Michał Rządkowski i Mateusz Szajt. W ubiegły piątek prezentowaliśmy sylwetkę Julki.

Dziś przedstawiamy siódmoklasistę Michała – Laureata konkursu z języka angielskiego. To, że Michał jest zdolnym uczniem – wiemy. Znać to po laurach, które zdobywa. W ubiegłym roku, jako uczeń klasy 6., został laureatem konkursu przedmiotowego z historii. „Moja przygoda z nią rozpoczęła się od serialu o II wojnie światowej” – mówił nam wtedy. „Oglądaliśmy go razem z mamą. Wciągnąłem się. Potem historii zacząłem się uczyć również w szkole. Polubiłem historię. W piątej klasie przygotowałem film „Granice Polski na przestrzeni wieków” i wtedy poczułem, że to jest to moja pasja, którą muszę rozwijać”

Ma więc ogromną, potwierdzoną sukcesami wiedzę i z angielskiego, i z historii. Dziś jednak zaskoczymy Was przeróżnymi innymi pasjami bohatera. Jeśli chcecie dowiedzieć się o planach, marzeniach i pasjach Michała – zapraszamy do lektury.

„Spostrzegawczy i dociekliwy jak Hercules Poirot” – zaczynają swoją opowieść o synu Anna i Jarosław – rodzice Michała. Kiedy pytamy skąd porównanie do słynnego detektywa z powieści Agaty Christie, Pani Ania wyjaśnia, że chłopak potrafi dostrzec najmniejsze szczegóły i niuanse życiowe. Wyciąga dorosłe wnioski i natychmiast wdraża je w życie. Ogromnie szybko się wszystkiego uczy i przekłada nabytą wiedzę na praktykę, potrafi przenieść ją na swoją młodzieńczą rzeczywistość”.

„Michał jest wulkanem energii.” mówi nam Pani Dyrektor. „Bardzo pracowity, zawsze zaangażowany w wiele projektów i stąd bardzo zajęty – nigdy nie pokazuje zniechęcenia. Widać, że to, co robi sprawia mu przyjemność, dlatego osiąga sukcesy. To bardzo mądry młody człowiek. Ma wiedzę na wiele tematów i fakt, że łączy ją z wybitną kulturą osobistą, sprawia, że jest świetnym partnerem do rozmowy. Na każdy temat. Gentleman w każdym calu – elegancki w mowie i zachowaniu w stosunku do ludzi. Zawsze grzeczny i uprzejmy”.

Ewa Kasprzyk – anglistka – pomagała Michałowi przygotować się do olimpiady. Pani Ewa w rozmowie z nami podkreśla, że w jej oczach największą zaletą i siłą ucznia jest pracowitość, samodzielność i odpowiedzialność. To one pomagają osiągać sukcesy. „Wybitny talent językowy no i uśmiech, którym Michał czaruje, bez względu na okoliczności, czy ilość pracy do wykonania” – dodaje Pani Ewa.

„Michał, wiemy, że nauka, poznawanie nowych rzeczy sprawia Ci wiele radości. A co jeszcze Cię cieszy?” – pytamy bohatera. Wtedy zdradza nam, że jest ekspertem od kloców Lego. To jego hobby. Jego budowle to prawdziwe dzieła klockowej inżynierii.

„Uwielbiam budować wymyślne konstrukcje z klocków Lego. Buduję dla przyjemności i zabawy, ale czasem zabieram się też za poważniejsze rzeczy. Stawiam wtedy budynki, sklepy, obiekty, które mają wyglądać tak, jak w rzeczywistości” – opowiada siódmoklasista.

„Kocham spędzać czas z rodziną. Przez czas egzaminów bardzo brakowało mi kontaktów z młodszym bratem – Mateuszem. Jest moim oczkiem w głowie”. Mówi, że dla Matiego jest gotów do największych poświęceń, a dla młodszego brata Michał jest VIPem, jak powiedział nam tata. Młody podziwia go i czerpie z niego wzór.

Bracia uwielbiają zimą razem jeździć na nartach – co jest ogromną pasją laureata. Jeśli chodzi o letnie sporty to przede wszystkim basen. Pływa od 4. roku życia i potrafi pływać wszystkimi stylami, w tym – bardzo trudnym i wymagającym – kraulem sportowym.

Jak bracia przemierzają najbardziej oddalone zakątki swojego miasta? Na hulajnogach. Jednak podróże na hulajnodze to tylko namiastka podróżniczej pasji Michała. Powiedział nam, że uwielbia historię i geografię, bo one pomagają mu zrozumieć świat, który później poznaje samodzielnie. To znaczy, na razie z rodzicami, ale zdecydowanie na własne oczy. „Michał potrafi fantastycznie wykorzystać w praktyce wiedzę, którą nabywa w szkole” – opowiada nam Pani Anna. „Na wakacjach w Grecji zadał pytanie przewodniczce o powody zmiany flagi greckiej. Ona – chociaż rodowita Greczynka – była tym pytaniem całkowicie zaskoczona i zwyczajnie nie znała odpowiedzi. Wtedy Michał płynnym angielskim opowiedział wszystkim uczestnikom wycieczki, jak to z tą flagą było. Bez stresu, ze swadą i śmiało. Byłam ogromnie dumna. Jego opowieść o historii w języku angielskim była fascynująca a dla mnie, jako mamy, tym bardziej”.

Michał to urodzony animator. Organizuje zabawy i zajęcia nie tylko dla brata, ale dla wszystkich. To jemu klasa powierza zadania organizacji klasowych przedsięwzięć i wydarzeń. Koleżanki i koledzy podkreślają, że robi to znakomicie. Ta umiejętność oraz skromność i elegancja Michała zasłużyły na wyróżnienie w ustach przyjaciół z klasy.

W duszy Michała gra muzyka. I ta grana samodzielnie na pianinie, z którym przygodę rozpoczął, gdy skończył cztery lata, i ta koncertowa. „Ostatnio gram mało – mówi nam bohater opowieści – zbyt mało w porównaniu z tym, ile bym chciał. Głównie ze względu na olimpiadę. Ale w wakacje zamierzam to zmienić”. Brak własnej aktywności muzycznej nadrabia uczestnictwem w koncertach. „Wyjeżdżamy rodzinnie na wszystkie możliwe wydarzenia. I w kraju, i za granicą”.

Pasjonuje go grafika komputerowa, z pasją poznaje i stosuje najnowsze aplikacje. Uczy się niemieckiego. No i hiszpański – kolejna językowa pasja Michała. Zna go świetnie – bo ma wyjątkowy talent językowy. Przed nim egzamin w Instytucie Cervantesa. Trzymamy kciuki.

Pociąga go kamera. Film, teatr. Od najmłodszych lat bierze udział w castingach i ma za sobą sukcesy. Jako mały chłopiec wystąpił w kilku reklamach „Teraz – ze względu na odległość do Warszawy no i nasze zaangażowanie w pracę nie jesteśmy w stanie poświęcić tyle czasu miłości Michała do filmu. Informacja o castingach do reklam trafia do nas dzień przed. Przy wszystkich naszych i Michała zajętościach, nie mamy możliwości dopasować się do terminów” – mówi nam Tata Jarosław. „Jeździmy natomiast na castingi do filmów”.

– „Czy marzy  Ci się kariera filmowa?” – pytamy Michała

– „Nie wiem, ale chyba bym chciał” – odpowiada nasz bohater. Od dwóch lat bierze udział w warsztatach aktorskich dla dzieci „Mała Rolka”, które oferują coś zdecydowanie ponad tradycyjne ćwiczenia sceniczne. To zabawa na styku wielu dziedzin twórczych – ukierunkowana na rozwijanie u dzieci i młodzieży talentu aktorskiego, ale mająca również ambicję kształtowania artystycznego gustu, poszerzania horyzontów, pobudzania kreatywnego myślenia oraz budowania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Rodzice – co zrozumiałe – są bardzo dumni z osiągnięć syna. „Podczas przygotowań do olimpiady zachowywał się jak najlepszy student – do końca drążył tematy i starał się samodzielnie znaleźć wszystkie odpowiedzi”.

„Przede wszystkim jednak, Michałek jest ciepłym, dobrym, wrażliwym młodym człowiekiem” – mówią nam na koniec rodzice „I tę dobroć cenimy w nim najbardziej”.

Wszystkiego najlepszego Michał. Społeczność Soward jest bardzo dumna. Zdobywaj świat i spełniaj marzenia.

 

Zapraszamy jutro o 20:00 do obejrzenia wywiadu z Michałem, przeprowadzonego przez Katarzynę Pelc. Dowiecie się z niej, co było dla niego największa motywacją? Czy jest z siebie dumny? Czy żałuje czasu spędzonego na przygotowaniach? Michał opowie o swojej największej pasji. O tym, jak trudny był czas pandemii i czy zachęca koleżanki i kolegów do podjęcia podobnego wyzwania.

Ta dojrzała rozmowa to kolejna z cyklu ważnych rozmów z naszymi Bohaterami. Za tydzień kolejny z bohaterów. Każda z tych rozmów jest inna, bo i nasi bohaterowie mają inne zdanie, zainteresowania i inspiracje. Niezmiennie łączy ich jedno… niesamowita dojrzałość, mądrość i świadomość.

Gratulujemy wszystkim z całego serca.

#BudujemyKapitałDziecka #SowardQuality #SowardValues #SowardLaureaci

 

 

 

 

 

Skip to content