MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W CZĘSTOCHOWIE

BUDUJEMY KAPITAŁ DZIECKA. GLOBALNIE!

List od Dyrekcji

Drodzy Rodzice! Drodzy Uczniowie!

Gdy we wrześniu 2019 rozpoczynaliśmy rok szkolny, nie przypuszczaliśmy, że postawi on przed nami tak wiele wyzwań. Do wielu byliśmy przygotowani. Do tego jednego nie. Pandemia COVID 19 była zaskoczeniem dla nas wszystkich. Ostatnie miesiące były w związku z tym czasem niezwykłej próby, który wymagał od pokory, cierpliwości, siły, przewartościowania naszego świata i rządzących w nim idei. Wymagał odwagi.

Szczęśliwie dziś – u progu wakacji – możemy stwierdzić, że Soward Online w czasie pandemii to był sukces. Tak mówią nasi rodzice, nasi uczniowie, uczniowie innych szkół, eksperci od edukacji zdalnej. Kolejny już raz udowodniliśmy, że chcieć to móc, że Soward to zgrana społeczność, edukacja to relacja, a nauczyciel to nie tylko osoba przekazująca wiedzę. Okazało się, że w e-edukacji, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna okazała się relacja. Mądra, pełna ciepła i zrozumienia. I takiej nasi Sowardianie doświadczają na co dzień.

Doskonale wiemy, że zbyt duża presja i zbyt wielkie obciążenia nie są potrzebne, by nauczyć, by zrealizować program i nadal zachować uśmiech na dziecięcej twarzy.

Czas edukacji zdalnej SowardKadra wykorzystała na doskonalenie zajęć przez internet dla uczniów, ale również zainicjowała wiele nowych projektów, które stały się realną odpowiedzią na rzeczywiste problemy współczesnych Dzieci, Rodziców, Nauczycieli. Oprócz prowadzonej na wysokim poziomie, z zachowaniem wszelkich standardów pracy przy komputerze, edukacji online pojawiły się projekty dodatkowe: e-wycieczki, projekt #ZoomNaSoward, w ramach którego nasi Sowardianie jako jedyni mogli się spotkać ze znanymi, cenionymi i lubianymi (lekcja muzyki z Panem Olkiem Klepaczem, lekcja praw dziecka z Panem Markiem Michalakiem czy lekcja aktorstwa z Panią Anią Jarosik–Tomalą), e-festiwal. Razem, choć na odległość, przeżyliśmy
wiele fantastycznych momentów: Święta Wielkanocne, Dzień Mamy, Dzień Dziecka.

W czasie pandemii za priorytet postawiliśmy sobie stworzenie pakietu pandemioodpornych zajęć lekcyjnych i zajęć dodatkowych, które można prowadzić stacjonarnie i online, bez szkody dla ich jakości i przekazywanych treści. Takich, które odpowiadają na diagnozowane przez najnowsze badania naukowe problemy dzieci. Będą one służyć naszym uczniom i uczyć tego wszystkiego, co w życiu jest ważne i potrzebne. Te nowe e-projekty nie tylko powstały, ale dały się już poznać jako ogólnopolskie i zyskały aprobatę ekspertów od rozwoju dzieci i właścicieli innych szkół w Polsce.

Nasz najnowszy projekt Szkoła Mistrzów Kompetencji Społecznych, realizowany w ramach Akademii Rozwoju Soward to trening rozwoju kompetencji społecznych dla dzieci i młodzieży oparty o grywalizację – fascynującą metodę budowania i rozwijania motywacji u dzieci. Powstał, bo psychologowie nie pozostawiają złudzeń – polscy nastolatkowie są smutni i samotni. Z niską samooceną, w kiepskiej kondycji, bez zaufania do rodziny i kolegów. Często z depresją, problemami w regulowaniuemocji, poczuciem osamotnienia. Pandemia jeszcze te problemy wzmocniła.

Szkoła Mistrzów Soward uczy odporności psychicznej (rezyliencji), poczucia wartości, uważności
(mindfulness), kreatywności, zarządzania emocjami, asertywności, relacji i przedsiębiorczości. Wyjątkowość programu polega na ciekawej i wciągającej formule opartej na technikach grywalizacji (czyli wprowadzeniu do kursów elementów gier) i promocji zdrowych nawyków, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ciała i umysłu.

E-Soward English Academy – to tworzona przez naszych anglistów platforma ćwiczeń dodatkowych z języka angielskiego dla Sowardian, utrwalające znajomość słownictwa, konstrukcji gramatycznych i wyrażeń idiomatycznych, dopasowana do wieku i poziomu zaawansowania językowego. Projekt wykorzystuje podręczniki i ćwiczenia na co dzień używane w Akademii.
Powstaje Akademia Młodego Profesjonalisty Soward – a tam zajęcia dla przyszłych architektów,
inżynierów, prawników i lekarzy. Językowe i praktyczne. Aikido i inne sporty walki prowadzimy przez nasza własną Szkołę Sztuk Walki Soward.

Od września na naszych Sowardian czeka również program Brainy Abakus – najlepsze praktyki
międzynarodowe z zakresu trenowania liczenia w pamięci i specjalny program zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży. Nauka arytmetyki mentalnej, połączona z ćwiczeniami umysłu, pobudzającymi aktywność całego mózgu, staje się dla kursantów niesamowitą przygodą, której efekty są fascynujące. Nie ma lepszego sposobu na poprawę zdolności intelektualnych dzieci i skuteczniejszego narzędzia poprawy ocen szkolnych niż Brainy Abakus właśnie – fascynujący i skuteczny sposób wzmocnienia inteligencji matematyczno-logicznej. Niezaprzeczalną jego zaletą jest również to, że może być w pełni prowadzony online.

Udoskonaliliśmy Brainy Sensory Enhancement Program, czyniąc z niego jedyny w Polsce międzynarodowy program treningu mózgu dla dzieci, który holistycznie traktuje rozwój dziecka i jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych rodzin.

Bezustannie pracujemy i rozwijamy platformę edukacyjną www.galeriaedukacyjna.pl, która ma być realnym wsparciem i źródłem inspiracji dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Znajdziecie tutaj ebooki, szkolenia, kursy, webinary, eksperymenty.

Przygotowaliśmy półkolonie. Coraz ciekawsze, coraz lepsze, coraz bardziej rozwijające. Cieszące się
ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców Częstochowy i okolicy. W tym roku zainteresowanie półkoloniami Sowardu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

I w końcu przygotowujemy nową siedzibę szkoły na wrześniowe spotkanie! Kilkadziesiąt świeżo
wyremontowanych klas, nowoczesna sala gimnastyczna, świetnia wyposażona biblioteka, bogata infrastruktura zewnętrzna już czekają na naszych Sowardian! To będzie szkoła na miarę XXI wieku.

Wszystkie nasze działania szczegółowo opisujemy na www.soward.eu. Zajrzyjcie i przeczytajcie, jak
wiele zrobiliśmy, aby uczynić Soward najlepszą szkołą dla naszych dzieci.

Drodzy Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Tym listem chcemy podziękować Wam za ostatni czas i zapewnić, że bezustannie pracujemy, tworząc najlepsze warunki do twórczej pracy i rozwoju dla Soward Społeczności, bez względu na okoliczności, na które nikt z nas nie ma wpływu. Zawsze byliśmy innowacyjni. Zawsze sięgaliśmy po więcej. Nic się nie zmieniło.

Mamy jedynie jeszcze większą motywację, bo Soward stałsię największą szkołą w mieście,
jedną z największych w Polsce – dla nas wciąż pozostaje najważniejszą.

Dziękujemy, że byliście i jesteście z nami. Dziękujemy za motywację do działania! Dziękujemy za
Waszą obecność, wsparcie, zaufanie, które w mijających miesiącach było dla nas szczególnie ważne i szczególnie cenne. Bez Was nie dalibyśmy rady.

W imieniu Społeczności Soward
Dorota i Czarek Wosińscy
Dyrekcja i Założyciele

Skip to content