MIĘDZYNARODOWA SZKOŁA PODSTAWOWA W CZĘSTOCHOWIE

BUDUJEMY KAPITAŁ DZIECKA. GLOBALNIE!

Tatiana Huras

Telefon w sekretariacie dzwoni nieustannie. Życie naszej Szkoły składa się bowiem z wielu elementów, więc rodzice dopytują np. o różne o sprawy administracyjne. Gdy któryś z nauczycieli zachoruje, także zgłasza to pani Tatianie, a ona szuka dla niego zastępstwa.

– To wymaga największej logistyki i stanowi spore wyzwanie, ale lekcja musi się przecież odbyć – mówi pani Tatiana.

Szkoła to bowiem taki organizm, w którym wszystko musi się zgadzać, inaczej nie ma szans, żeby działała prawidłowo. Sekretariat to zaś miejsce, w którym przychodzimy po pomoc, wskazówki czy informacje. Można zażartować, że to taka pierwsza linia szkolnego frontu. Pani Tatiana pracuje tu 2014 r. Wcześniej skupiała się na wychowaniu syna, Oskara.

– Dziś ma on 22 lata i to moje jedyne, „prywatne” dziecko. Tych szkolnych mam 300. To naprawdę spora rodzina, ale dajemy radę – żartuje kierowniczka sekretariatu.

W sekretariacie, na specjalnej tablicy widnieją m.in. dyżury, zastępstwa, plan lekcji i zajęć pozalekcyjnych, a także jadłospis tygodniowy dań, które serwuje Sowardiańska stołówka (menu pani Tatiana podaje z pamięci, choć uczniowie zawsze bardziej interesują się tym, „co jest na drugie”).

Sprawy papierkowe, listy, maile, telefony… to codzienność sekretariatu. Ale trzeba znaleźć radę i na inne problemy. Gdzie kierują się uczniowie z bólem brzucha czy głowy? Do pani Tatiany. I na to ma ona rozwiązanie! Serwuje bowiem herbatkę, nazywaną w Szkole „magiczną”, która z każdym bólem się rozprawi w mig.

W życiu pozaszkolnym pani Tatiana najchętniej odkłada telefon i komputer na bok, a z kierowniczki sekretariatu, staje się… kierowniczką budowy. Popołudnia i wolne chwile spędza bowiem oddając się pracom porządkowo-ogrodowym. Już niebawem spełni się jej wielkie marzenie o domu z ogrodem, kawie pitej na tarasie, czytaniu tam książek.

Tym, co zdecydowanie lubi jednak najbardziej, są chwile spędzane wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Ulubiona rozrywka? Granie w planszówki. Pani Tatiana poleca zwłaszcza „Założysz się?” (zadania są różne, np. w 30 sekund trzeba podać pięć męskich imion na literę P).

Rodzinę tworzy również pies, najpiękniejszy na świecie owczarek niemiecki Mordo (imię dostał na cześć jednej z postaci z marvelowskiego świata).

– Pies oczywiście przede wszystkim słucha męża, ale jak tylko coś się dzieje, to tak, jak wszystkie dzieci… przychodzi do mnie – przyznaje pani Tatiana.

Skip to content